Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik a činnost oddílu ledního hokeje TJ Slovan neslyšících Gottwaldov

Iniciátory při vzniku oddílu ledního hokeje byli výborní hokejisté Švestka a Welyt a předseda klubu Josef Sýkora. Dne 10. Října 1948 na ustavující schůzi byl založen oddíl led. hokeje Sokola Botostroj-neslyšících Zlín a do výboru byli zvoleni  Sýkora, Švestka, Welyt, Příborský.

Tehdejší sestava: Sabák, Vítoslavský, Hrubý Mir.,Welyt, Švestka, Graca, Medek.

 

Historicky první zápas našich hokejistů se hrál v roce 1949 se Sokolem Svit – Podvesná s vysokou porážkou 3:20, ale v roce 1950 se stejným soupeřem jen 6:7.

 

Oddíl ledního hokeje se poprvé přihlásil do mistrovské soutěže okresního přeboru v roce 1952. Neslyšící hokejisté hráli v mistrovské soutěži do roku 1959 pouhých 18 zápasů, neboť v důsledku nedostatku přírodního ledu jsme hrávali průměrně 2-3 zápasy ročně! S jediným vítězstvím.

Nezapomenutelný zážitek mají neslyšící hokejisté  z roku 1952, kdy při mistrovském utkání porazili  favorizovaný celek Svit Prštné před 700 diváky divokým výsledkem 12:11. Hrdinou zápasu byl hráč Švestka, který vstřelil 7 branek!

 

Celostátní přebor ČSSR neslyšících  v led. hokeji se konal jen dvakrát a to v letech 1955 v Tatranské Lomnici a 1956 v Olomouci, za účasti 4 mužstev - Bratislavy, Brna, Gottwaldova, Prahy. Při obou přeborech vyhráli  gottwaldovští  hokejisté suverénně 1. místo a tím se stali mistry ČSSR neslyšících pro rok 1955 a 1956.

V roce 1957 se celostátní přebor nekonal v důsledku zániku  tří oddílů - Brna, Bratislavy a Prahy a od té doby se tento přebor neuskutečnil. Gottwaldovští  hokejisté pokračovali ve své činnosti, avšak pro úbytek a odchod schopných hráčů ukončil oddíl činnost v roce 1960.

 

Po dvacetileté přestávce byla v Gottwaldově v roce 1981 z iniciativy hráčů Hotaře a Mašlaně znovu obnovena činnost ledního hokeje neslyšících. Bylo vytvořeno odborářské družstvo ledního hokeje, které vytvořili takřka všichni fotbalisté Slovanu neslyšících, kteří jsou také dobrými hokejisty. V roce 1981 se mužstvo poprvé zúčastnilo pohárového turnaje v Jihlavě a napoprvé dosáhlo výborných výsledků. Finálový zápas sehrála mužstva Hradce Králové a Gottwaldova, kdy o vítězi bylo rozhodnuto v trestném střílení. Tyto  první úspěchy byly pro naše sportovce povzbuzením a vzpruhou do další činnosti. V dalších letech se pohárové turnaje hrávaly střídavě v Jihlavě, Hr. Králové, v Praze a konečně i v Gottwaldově. V roce 1983 byl u nás pořádán I. ročník odborářského turnaje v led. Hokeji neslyšících.

 

Kádr družstva ledního hokeje neslyšících od roku 1981:

 

Brankáři: Hotař, Handl

Obránci: Mašlaň, Čechman,Fritz, Novák, Opravil, Bolcek

Útočníci: Blaťák, Šulc, Goldefus ml., Hynek, Merta, Darebník, Egyed, Rychlý, Vaněk,Vodička.